MAMOGRAFİ

Meme kanseri memeyi oluşturan süt bezlerinin ve süt kanallarını döşeyen hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmaları sonucunda gelişir. Meme kanseri günümüzde en sık görülen kanserdir. Ancak son yıllardaki gelişmeler sayesinde meme kanserinde ölüm oranının azaldığı saptanmıştır. Teknolojik gelişmelerle sağlanabilen erken tanı, meme kanserine karşı en önemli mücadele yöntemidir. Erken tanı için temel adımlar düzenli yapılan muayene ve mamografi kontrolüdür.

  • 45-55 yaşları arasında iki yılda bir kez çekilmelidir.
  • 50 yaş ve üzerinde yılda bir kez çekilmelidir.
  • Eğer ailede meme kanseri hikayesi varsa; ilk kontrol mamografisi yaşı 30, sıklığı her yıl bir kez olmalıdır.

Yüksek riskli kadınlarda tehis için sadece mamografi yeterli değildir.

Mamografi Nedir?

Mamografi; düşük doz radyasyon kullanılarak memenin incelenmesini sağlayan ve meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan en önemli görüntüleme yöntemidir. Tüm dünyada meme kanserine karşı hayat kurtarıcı ve yaşam süresini arttırıcı etkinliği kanıtlanmış tek incelemedir.

Herhangi bir şikayeti olmasa bile 40 yaşından itibaren her kadın düzenli aralıklarla mamografi çektirmelidir.

Mamografi çekimi için herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. Mamografi çekilirken meme, plastik iki tabaka arasında birkaç saniye hafifçe sıkıştırılır. Bu nedenle memelerin en az hassas olduğu adet bitimini takip eden ilk haftada mamografi çekilmesi önerilmektedir.  Film çekimini ve görüntü kalitesini etkileyebileceğinden göğüs ve koltuk altı bölgesinde deodorant, pudra, krem, losyon gibi kozmetik maddeler kullanılmamalıdır.

Mamografide sıkıştırmanın amacı;

  • Meme dokusunu incelterek hastanın daha az radyasyon almasını sağlamak,
  • Memenin hareketsiz kalmasını sağlayarak kaliteli görüntü elde etmek,
  • Meme içinde dokuların birbiri üzerine binmesini engelleyerek, yanlış tanıların önüne geçmektir.