TOMOGRAFİ

Bilgisayarlı tomografi. X-ışınları ile inceleme bölgesini çok ince  kesitsel görüntüleyen  bir radyolojik teşhis yöntemidir..Yöntem olarak X ışını kullanıldığından radyasyon içermektedir. Hamilelerde kullanımından kaçınılmaktadır.

BT kanamaya da duyarlı bir incelemedir. Bu nedenle kanama şüphesi olan hastalarda birkaç saniyelik bir çekimle kanama olup olmadığı netleştirilir.

Karın (Batın) BT incelemelerinde barsakların daha iyi görüntülenebilmesi için hastanın  tetkikten bir gece önce aç kalması istenir.  Çekimden önce hastaya kontrsat madde (ilaç)  içeren su içirilip  bağırsaklar  boyanır. Böylece  bağırsak içinde ya da duvarında bulunan problemin diğer organlardan ayrılması sağlanır.

Damardan kontrast madde(ilaç) kullanılması gereken durumlarda, bulantı-kusma riskine karşı en az 2-3 saat açlık gerekir. Kontrast madde  Otomatik enjektör aracılığı işlem sırasında yapılır.

İnceleme sırasında hasta bilgisayarlı tomografi cihazının masasında hareket etmeksizin yatar. Tomografi çekimi genellikle  hızlı ve kolay bir yöntemdir.